Ostatnio na moja półkę trafiły prawdziwe perełki autorstwa Zygmunta Szeremety wydane w 2023 roku przez Wydawnictwo Lotna book.
Polish Light Rally Aircraft RWD-4 (Monografia polskiego samolotu sportowego RWD-4)
Znakomita, bardzo starannie wydana pozycja dla historyków lotnictwa, modelarzy, kolekcjonerów, miłośników polskich skrzydeł i przedwojennego lotnictwa. Tekst polski i angielski, wiele archiwalnych zdjęć, rysunków (skala 1:48) i barwnych sylwetek.
W ciągu 6 miesięcy grupa młodych konstruktorów lotniczych z Warszawy zbudowała i oblatała samolot sportowy RWD-4, zaprojektowany specjalnie do udziału w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1930. RWD-4 był pierwszym seryjnie produkowanym polskim samolotem sportowym. W DWL wykonano serię 9 samolotów. Użytkowany był w aeroklubie Warszawskim, Krakowskim, Poznańskim, Śląskim i Lwowskim. Pomimo małej serii produkcyjnej RWD-4 doczekał się : trzech odmian skrzydła różniących się kształtem lotek, czterech odmian osłon silnika, w zależności od zastosowanego napędu, dwóch odmian kadłuba, różniących się wycięciami otworów kabin, dwóch odmian stateczników pionowego i poziomego, dwóch wersji podwozia kołowego, wersji na nartach i wersji do holowania szybowców, Poprzez liczne udziały w zawodach krajowych i zagranicznych RWD-4 i jego załogi doskonale promowały polskie lotnictwo.
Seangle-Seat Aerobatic Aircraft RWD-10 (Monografia polskiego samolotu akrobacyjnego RWD-10)
Seangle-Seat Aerobatic Aircraft RWD-10 to pozycja poświęcona jednemu z najładniejszych i najlepszych w Europie samolotów akrobacyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Samolot został zaprojektowany w „wolnych chwilach” przez inż. Jerzego Drzewieckiego i produkowany z logo RWD w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych. Ten jednomiejscowy, zgrabny górnopłat, stał się w latach 30-tych ubiegłego wieku, podstawowym samolotem akrobacyjnym w polskim lotnictwie. Był jedynym samolotem sportowym, który w pozorowanej walce z PZL P.11, podstawowym myśliwcem lotnictwa polskiego, wykazał swoją wyższość. Monografia jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy o polskim lotnictwie sportowym dwudziestolecia międzywojennego. Tekst polski i angielski, wiele archiwalnych zdjęć, rysunków (skala 1:48) i barwnych sylwetek.
Opisane powyżej książki szczerze polecam, podobnie jak polecam wydane staraniem Muzeum Lotnictwa Polskiego tegoż Autora pozycje traktujące o szybowcach „Komar” i „Wrona”, wymienione przeze mnie w Aktualnościach we wpisie Książki z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Panie Zygmuncie czekamy na kolejne publikacje!