W 2015 roku zielonogórskie lotnisko Przylep gościło pilotów śmigłowcowych na zorganizowanych na jego terenie XV Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata FAI. Wtedy pewnie nikt nie przypuszczał, że śmigłowcowe tradycje tego miejsca będą kontynuowane. Obecnie na lotnisku znajduje się baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego LPR/HEMS (Helicopter Emergency Medical Service), w której stacjonuje RATOWNIK 15. W tym roku śmigłowce po raz kolejny zawitały na lotnisko Aeroklubu Lubuskiego, za sprawą II Światowego Zlotu Śmigłowców, który odbył się w dniach 14 – 16 czerwca, równolegle z Międzynarodowymi Zawodami Śmigłowcowymi FAI.
Będzie się działo
Sobota 15 czerwca. Pobudka o 3.00. Przed nami 400 km jazdy samochodem z Bielska-Białej i śmigłowcowy weekend w Zielonej Górze. Prognoza pogody nie napawa optymizmem. Pozostaje mieć nadzieję, że pogoda doceni starania organizatorów i będzie dla wszystkich uczestników łaskawa. Na miejscu wita nas organizator wydarzenia, Pani Serafina Ogończyk-Mąkowska. Do dzisiaj nie wiem, jak to robiła , ale odniosłem wrażenie, że była w kilku miejscach jednocześnie, koordynując przebieg imprezy. Po krótkiej odprawie jeszcze tylko identyfikatory, kamizelki i udajemy się do strefy FOTO, aby zdążyć na „sesje fotograficzną” na której zaprezentują się śmigłowce wojskowe, biorące udział w wydarzeniu.
Hokej, czajnik … i nie tylko
Biorąc pod uwagę tempo zmian zachodzących w zasobach sprzętowych naszych Sił Powietrznych, będzie pewnie coraz mniej okazji do zobaczenia w locie niektórych prezentowanych tu śmigłowców. W powietrzu zaprezentowały się: Guimbal Cabri G-2, SW-4 Puszczyk , Mi-14PŁ, Mi-2, Mi-17, Mi-24W, W-3W. Po sesji Air to Air obsługiwanej przez samolot GA8-TC 320 AIRVAN, z m.in. guru polskich fotografów lotniczych Sławkiem Hesją Krajniewskim na pokładzie, każda z maszyn wykonała low pass przed publicznością, zapozowała do zdjęć i wylądowała na wystawie statycznej. Niestety nie pojawiły się na zlocie zapowiadane wcześniej śmigłowce SH-2G oraz AW-101 i AW-149. Tradycyjnie wśród śmigłowców cywilnych prym wiodły Robinsony R-44. Poza obecnymi na zlocie cywilnymi i wojskowymi śmigłowcami, dzięki patronatowi Ministerstwa Obrony Narodowej, na wystawie obecny był także sprzęt wojsk lądowych min. czołg Leopard 2, AHS Krab oraz Rosomak. Była także wojskowa grochówka oraz stoisko Agencji Mienia Wojskowego i Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego. Na pasie neutralnym lotniska, gdzie znajdowała się wystawa statyczna, chętni pod opieką wolontariuszy mogli obejrzeć śmigłowce wojskowe z bliska, porozmawiać z załogami oraz zrobić sobie zdjęcie w kabinie.
Miś Świata
Niewątpliwą atrakcją imprezy była jej oficjalna maskotka w osobie wielkiego „barejowskiego” Misia, który przecież lubił latać. Podobnie jak w filmie Stanisława Barei sprzed lat, wielki słomiany Miś dotarł na lotnisko śmigłowcem. Jego uroczyste odsłonięcie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Miłym akcentem było obdarowanie uczestniczących załóg miniaturką Misia, maskotki zrobionej ze świeżego siana. Był to prawdziwy Miś Świata.
Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe
Organizatorem obu edycji World Helicopter Rally / Heli Races ( poprzedni zlot odbył w ubiegłym roku się w Płocku ) było Stowarzyszenie Lotnicze Helisport, którego prezesem jest Pani Serafina Ogończyk-Mąkowska, pilot samolotowy PPL(A); ATPL; PPL (H), prezydent CIG FAI. Podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji HELI RACES, rozegrano 2 konkurencje: slalom i fender.
W zawodach wzięło udział 8 załóg.
nr 1: Marcin Szamborski , Michał Szamborski;
nr 2: Tomasz Nowak , Jacek Nowak
nr 3 Michał Burdzy , Wojciech Burdzy
nr 4: Piotr Wilk, Łukasz Wilk
nr 5: Michał Czernik, Tomasz Nowak
nr 6: Mariusz Rubiś, Janusz Miś
nr 7: Aleksander Sotnikow, Serafina Ogończyk-Mąkowska
nr 8: Andreas Rubner, Holger Wolff
Klasyfikacja konkurencji FENDER:
I miejsce: Marcin Szamborski i Michał Szamborski
II miejsce: Andreas Rubner i Holger Wolff
III miejsce: Michał Czernik i Tomasz Nowak
Klasyfikacja konkurencji SLALOM:
I miejsce: Marcin Szamborski i Michał Szamborski
II miejsce: Andreas Rubner i Holger Wolff
III miejsce: Tomasz Nowak i Jacek Nowak
W klasyfikacji generalnej laureatami zostali:
I miejsce: Marcin Szamborski i Michał Szamborski
II miejsce: Andreas Rubner i Holger Wolff
III miejsce: Michał Czernik i Tomasz Nowak
Podobnie jak w przypadku poprzedniej edycji zlotu, nad bezpieczeństwem operacji lotniczych czuwał Kierownik Lotów Arkadiusz Choiński wraz ze swoją ekipą. Ciekawym rozwiązaniem, był sposób przemieszczania się po terenie lotniska ekipy kierującej lotami. Do tego celu służyły elektryczne rowery terenowe, które pozwalały na szybkie przemieszczanie się i bieżące korygowanie działań podległych służb. Ukształtowanie przyległych do lotniska terenów, niewątpliwie przyczyniło się do pełniejszego odbioru imprezy przez jej obserwatorów. Naturalne wzniesienie równoległe do pasa startowego, zaczynające się za pasem neutralnym lotniska, stanowiło swego rodzaju trybunę, z której goście mogli oglądać przebieg zawodów. Niewielkie załamanie pogody w godzinach południowych nie miało większego wpływu na program imprezy.
Gośćmi honorowymi imprezy byli min. Marszałek Województwa Lubuskiego Pan Marcin Jabłoński, Wojewoda Lubuski Pan Marek Cebula a także Przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego Pani Anna Synowiec oraz doradcza prezydenta RP Pan Alwin Gajadhur.
Na uwagę zasługuje fakt zorganizowania bezpłatnego transportu na teren imprezy oraz pełnego zabezpieczenia służb: policji, straży miejskiej, żandarmerii, straży pożarnej. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, objęta patronatem MON, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Infrastruktury, impreza bez wątpienia była świetną promocją sportu śmigłowcowego. Mamy nadzieję, że Światowy Zlot Śmigłowców wpisze się na stałe kalendarz imprez lotniczych w Polsce i w przyszłym roku spotkamy się na kolejnej edycji tego wydarzenia.
Serdecznie dziękuję Pani Serafinie Ogończyk-Mąkowskiej za zaproszenie i gościnność.
Zapraszam do Galerii.
A to artykuł z „Przeglądu Lotniczego” na temat imprezy ilustrowany w większości moimi zdjęciami.